Guy Ouellette

Guy
Ouellette

Chomedey

Président de la Commission des institutions

Guy Ouellette has worked as a police officer with the Sûreté du Québec for nearly 32 years.  In 1995, as Sergeant expert on biker gangs, he helped found the Wolverine Squad in Montreal. From 1997 to 1999 he acted as resource person to the Director of the organized crime unit and from 1999 he was assigned to the provincial joint criminal intelligence unit on biker gangs until his retirement in 2001.

A recognized expert in the courts of several Canadian provinces, an instructor and speaker at over 250 functions since 1992, Mr. Ouellette has represented the SQ to various media in Canada and abroad. In September 2005, in collaboration with Normand Lester, he wrote the book "Mom" which chronicles the rise and fall of Maurice Boucher of the Quebec Hells Angels.

During the general election in March 2007 he was elected Member of National Assembly for Chomedey. On April 25 that year he was appointed parliamentary assistant to the Minister of Public Security and a member of the Committee on Public Administration.  On May 23, he became a member of the Committee on Planning and Public Domains, the Committee on Education and the Committee on Institutions.

He began his second term in the majority government that followed the victory of December 8, 2008.  He became chair of the Committee on Labour and the Economy on April 7, 2011 after having chaired a meeting of the committee on January 14, 2009.  On January 15 of that year, he was appointed parliamentary assistant to the Minister of Transport and became parliamentary assistant to the Minister of Revenue on November 4, 2009. He has been a member of the National Assembly Delegation for Relations with Bavaria (DANRBA) since May 27, 2009 and Vice-President of the National Assembly Delegation for Relations with European institutions (DANRIE) since March 2, 2011.

Mr. Guy Ouellette was re-elected as MNA for Chomedey in the general election held on September 4, 2012 for a third term. He became spokesman for the official opposition critic for labor since 26 September 2012. On November 6, 2012, he was appointed member of the Committee on Labor and the Economy. Subsequently he was nominated as Temporary Committee Chair. He became member of the National Assembly Delegation for Relations with the United States (DANREU), with Bavaria (DANRBA) and with European Institutions (DANRIE) since December 6, 2012. He is re-elected on the 7th of April 2014.