Serge Simard Chaudière-Appalaches Luc Blanchette
Laurent Lessard

Laurent
Lessard

Lotbinière-Frontenac

Ministre des Transports, de la Mobilité durable et de l’Électrification des transports, Ministre responsable de la région du Centre-du-Québec

Born in East Broughton, Laurent Lessard was a lawyer in private practice until 1998 and then became Mayor of Thetford Mines from 1999 to 2003.

Elected MNA for the constituency of Frontenac in the election of April 14, 2003, he was appointed Minister of Labour and Minister responsible for the Chaudière-Appalaches Region on February 18, 2005.

He was reelected in the general elections of March 26, 2007 and December 8, 2008.  He served as Minister of Agriculture, Fisheries and Food until 23 June 2009.  Since that time, he has been Minister of Municipal Affairs, Regions and Land Occupancy and Minister responsible for the Chaudière-Appalaches and Centre-du-Québec regions.

On September 4th, 2012, he became the first deputy of the new district of Lotbinière-Frontenac. On September 19th, 2012, he is named whip chief of the official opposition and will occupy various functions regarding economic development (from September 26th, 2012 until May 7th, 2013), sustainable development and of the environment (from May 8th until September 15th, 2013. He was re-elected on April 7th, 2014.